آنتي بادي CMV IgM
آنتي بادي CMV IgM

آنتی بادی CMV IgM

4/5 - (1 امتیاز)

آنتی بادی CMV IgM

اندازه گیری میزان آنتی بادی CMV IgM سرم / پلاسما

نام آزمایش

آنتی بادی CMV IgM

نام انگلیسی تست آنتی بادی CMV IgM

Cytomegalovirus Antibody, IgM

علت درخواست تست آنتی بادی CMV IgM

 1. اگر پزشک مشکوک است که فرد در حال حاضر یا اخیرا عفونت سیتومگالوویروس (CMV) داشته یا اگر مهم است پزشک بداند که فرد تا به حال عفونت CMV داشته مثلا قبل از دریافت پیوند عضو، این تستت درخواست می شود.
 2. هنگامی که فرد بالغ جوان، زن باردار و یا فردی با ضعف سیستم ایمنی علایم شبه آنفولانزا دارد که عفونت CMV را تداعی می کند؛ وقتی که نوزاد دارای ناهنجاری های متعدد مادرزادی است، یرقان یا کمم خونی بی دلیل، و/ یا هنگامی که نوزاد حالت تشنج و یا مشکلات رو به رشدی دارد که ممکن است به دلیلCMV باشد درخواست می شود.

توضیح راجع به تست آنتی بادی CMV IgM

 1. برای شناسایی خود ویروس، نمونه ممکن است خون، ادرار، خلط، مایع آمنیوتیک، مایع مغزی نخاعی، مایع دئودنوم (دوازدهه) یا بافت های دیگر بدن باشد.
 2. تست CMV، یا شامل اندازه گیری آنتی بادی های CMV، پروتئین های ایمن ایجاد شده در پاسخ به قرار گرفتن در معرض CMV است، و یا تشخیص خود ویروس است. ویروس می تواند در طی عفونت فعال،، با کشت CMV یا با تشخیص مواد ژنتیکی ویروس (DNA آن) در نمونه مایع یا بافت شناسایی شود.
 3. تست CMV برای تعیین وجودعفونت فعال در فرد دارای علائم استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به تعیین وجود عفونت قبلی و در نتیجه مصونیت بدن به عفونت اولیه درخواست شود.

در ادامه با سِوِن لب همراه باشید…

 1. تست آنتی بادی را می توان مورد استفاده قرار داد برای تعیین این که آیا فرد در گذشته یا اخیرا در معرض ویروس قرار گرفته یا نه. دو نوع آنتی بادی CMV وجود دارد که در پاسخ به عفونت CMV تولید میی شوند، IgM و IgG، که یک یا هر دو ممکن است در خون یافت شوند.
 2. آنتی بادی های IgM اولین ها هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت CMV تولید می شوند. آنها در بیشتر افراد در طی یک یا دو هفته پس از مواجهه اولیه وجود دارند. تولید آنتی بادی IgM برای یکک دوره زمانی کوتاه مدت افزایش و سپس کاهش می یابد. پس از چند ماه، سطح آنتی بادی IgM سیتومگالوویروس معمولا به زیر سطح قابل بازیابی می رسد. آنتی بادی های IgM اضافی، زمانی تولید می شوند که CMV نهفته، دوباره فعال شود.

در چه شرایطی میزان آنتی بادی CMV IgM کاهش می یابد

در افراد با ضعف سیستم ایمنی، ممکن است با وجود فعال بودن CMV، مقدار IgM و IgG پایین تر از حد انتظار باشد.

تست های تکمیلی

Epstein Barr Virus (EBV), Herpes Simplex Virus, Varicella Zoster Virus (VZV or chickenpox), Antibody Tests, TORCH

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه مورد نیاز بستگی به نوع آزمایش دارد. تست آنتی بادی، نیاز به نمونه خون به دست آمده توسط فرو بردن سوزن داخل سیاهرگ بازو دارد. بازیابی ویروس ممکن است بر روی انواع مختلف نمونه هاا نظیر ادرار، خون یا خلط انجام شود. برخی از نمونه ها ممکن است نیاز به روند خاصی برای جمع آوری داشته باشند، مانند مایع آمنیوتیک، مایع دئودنوم، مایع مغزی نخاعی یا بافت بدن (بیوپسی).

اطلاعات تکمیلی در مورد تست آنتی بادی CMV IgM

 1. تست برای آنتی بادی IgM ممکن است برای تشخیص عفونت مادرزادی در نوزاد مورد استفاده قرار گیرد. تست هایی که ویروس را مستقیما بازیابی می کنند، باید برای تأیید تشخیص انجام شوند.
 2. بازیابی ویروس شامل تعیین حضور CMV در نمونه خون، مایع یا بافت است. این کار را می توان با کشت ویروس یا با بازیابی مواد ژنتیکی ویروس (CMV DNA) انجام داد.
 3. اگر هم IgM و هم IgG سیتومگالوویروس در فرد دارای علائم وجود دارد، پس این احتمال وجود دارد که او به تازگی برای اولین بار در معرض CMV قرار گرفته، یا عفونت CMV قبلی دوباره فعال شده است. اینن را می توان با اندازه گیری مجدد سطح IgG در ۲ یا ۳ هفته بعد تایید کرد.
 4. اگر کسی علامتدار است اما سطوح پایین یا غیر قابل بازیابی از IgG و/ یا IgM دارد، ممکن است به این معنا باشد که یا بیماری دیگری به جز CMV دارد یا سیستم ایمنی فرد به طور طبیعی پاسخ نمیی دهد.
 5. اگر فقط IgMM وجود داشته باشد، فرد ممکن است به تازگی آلوده شده باشد.

پیشنهاد ویژه ی ما:

برنامه ی هوشمند تحلیل گر نتایج آزمایشگاهی:

برای تفسیر علمی، دقیق، راحت و آسان نتایج برگه ی آزمایش خود میتوانید با دانلود برنامه ی تحلیل گر هوشمند نتایج برگه ی آزمایش برروی گوشی اندرویدی خود به راحتی وارد کردن نتایج برگه ی آزمایش در برنامه، تفسیری کامل و دقیق از وضعیت سلامت خود داشته باشید.

ir-astroo-medical3

*********************************

کافیست برروی این لینک کلیک کنید.

*********************************

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...