Warning: array_key_exists() expects parameter 2 to be array, boolean given in /home/sevenlab/domains/sevenlab.ir/public_html/wp-content/plugins/bluet-keywords-tooltip-generator/advanced/functions.php on line 226
اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز
اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز

اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز

انواع روش های اندازه گیری کلسترول در خون

روش های شیمیایی متعددی نظیر سالکوفسکی و لیبرمن بورشارد برای اندازه گیری کلسترول وجود دارد با این وجود روش های آنزیمی که دقیق تر و حساس تر هستند، امروزه مورد استفاده قرار میگیرد.

اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز

اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز

اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز

روش کار

سه لوله سرولوژی ۱۰*۱۳ شیشه ای برمیداریم و به ترتیب لوله ها را B یا بلانک، S یا استاندارد و T یا تست نامگذاری میکنیم (توجه داشته باشید که برای نوشتن روی لوله ها از وایت بردنویس استفاده نکرده باشید و حتما از مارکر استفاده کنید) سپس طبق دستورالعمل زیر عمل می کنیم یعنی:

  1. به لوله ی B یا بلانک ۱۰µl آب مقطر و یک سی سی از معرف داخل کیت کلسترول اضافه می کنیم.
  2. به لوله ی S یا استاندارد ۱۰µl محلول استاندارد داخل کیت کلسترول و همچنین یک سی سی از معرف داخل کیت کلسترول اضافه می کنیم.
  3. به لوله ی T یا تست ۱۰µl از سرم بیمار و همچنین یک سی سی از معرف داخل کیت کلسترول اضافه می کنیم.

سپس لوله های S و T را به مدت ۱۰ دقیقه در بن ماری ۳۷ درجه سانتی گراد قرار میدهیم توجه کنید که اگر بن ماری ۳۷ درجه ندارید می توانید این زمان را به ۲۰ دقیقه در دمای آزمایشگاه (۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد) افزایش دهید بعد از گذشت زمان خواهیم دید که کمپلکس رنگی کوینون تشکیل می شود (رنگ صورتی).

آموزش کار با اسپکتروفوتومتر را در این قسمت بخوانید.

سپس محلول بلانک را داخل کوت مخصوص اسپکتروفوتومتر می ریزیم و در قسمت مشخص دستگاه اسپکتروفوتومتر قرار داده و با ولوم های روی دستگاه اسپکتروفوتومتر دستگاه را در طول موج ۵۴۶nm (در بروشور داخل کیت هر تست طول موج دقیق هر تست نوشته شده است پس نگاهی به بروشور کیت استفاده شده هم بیندازید) قرار می دهیم و با ولوم دیگر خوانش دستگاه را صفر می کنیم سپس به ترتیب لوله های S و T را در اسپکتروفوتومتر قرار داده و مقدار آن ها را قرائت و ثبت میکنیم.

لوله B یا بلانک لوله S یا استاندارد لوله T یا تست
سرم بیمار ۱۰µl
محلول استاندارد ۱۰µl
آب مقطر ۱۰µl
معرف تست ۱ml ۱ml ۱ml

بعد از قرائت و ثبت نتایج برای به دست آوردن غلظت کلسترول سرمی بیمار جذب نمونه را تقسیم بر جذب استاندارد می کنیم و در آخر نتیجه را در غلظت استاندراد (که برای کلسترول طبق اطلاعات زیر عدد ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر است) می کنیم. عدد به دست آمده غلظت سرمی کلسترول بیمار می باشد.

مقادیر بدست آمده را با اطلاعات زیر می توانیم تفسیر کنیم

کمتر از mg/dl 200 ……………………………. قابل قبول – نرمال

۲۰۰ تا mg/dl 239 …………………………….. خط مرزی – باید رژیم غذایی خود را رعایت کنید و حتما ورزش کنید

Mg/dl 240 و بالاتر از آن……………………….. بالا – غیر نرمال – علاوه بر رعایت رژیم غذای کم کلسترول و انجام ورزش می بایست با مشورت پزشک خود قرص کاهنده ی چربی خون (آتوراستاتین) مصرف کنید.

محتویات کیت کلسترول:

کیت اندازه گیری کلسترول دارای دو معرف میباشد.

  1. معرف یک، معرف آنزیمی آماده که حاوی تمام اجزای آزمایش فوق میباشد.
  2. معرف دو، محلول استاندارد کلسترول با غلظت mg/dl 200 میباشد.
  3. بروشور محصول که حاوی اطلاعاتی در رابطه با تست می باشد.

نکته:

نمونه سرم بیمار را از نظر لیپمیک بودن چک کنید و در Work List خود مقابل نام مریض عبارت سرم لیپمیک بود را ذکر کنید با این کار به اصطلاح مستند سازی کرده اید.

خطای آزمایش:

  1. هرگاه غلظت به میزان نرمال نباشد، داده ها کمتر یا بیشتر شده و اختلال در داده ها رخ می دهد.
  2. هرگاه دمای بن ماری در ۳۷ تنظیم نشده باشد مشکل دمایی رخ داده و آن هم یکی از مشکلات خواهد بود.
  3. اگر فرد ناشتا نباشد و یا فعالیتی انجام دهد که کلسترول در پلاسما داشته باشد باعث ایجاد مشکلات میشود.

امروزه دستگاههای به نام اتوآنالایزر وجود دارند که نیاز به انجام دستی این کار ها نمی باشد ولی یک تکنسین آزمایشگاه باید به تمام روش های دستی احاطه داشته باشد.

 🙂 امیدوارم مفید بوده باشه 🙂

اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز اندازه گیری کلسترول به روش کلسترول اکسیداز

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme