بررسی سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR)

4.5/5 - (2 امتیاز)

نام آزمایش

سدیمانتاسیون

نام انگلیسی تست

Erythrocyte Sedimentation Rate

علت درخواست تست

برای تعیین حضور یک یا چند شرط، شامل عفونت ها، تومورها، التهاب و عواملی که منجر به فروپاشی یا کاهش عملکرد بافت یا اندام (دژنراتیو) می شوند و / یا برای پایش پیشرفت بیماری و یا اثر درمان به کار می رود، بنابراین وقتی پزشک فکر می کند بیمار ممکن است یکی از این شروط را داشته باشد و برای پایش دوره بیماری در آرتریت موقتی، آرتریت روماتوئید یا polymyalgia rheumatica درخواست می شود. پزشک ممکن است تست ESR (همراه با آزمایش های دیگر) را برای ارزیابی بیماری درخواست نماید که دارای علائمی است که بیانگر polymyalgia rheumatica یا آرتریت موقتی است، نظیر سردرد ها، درد گردن یا شانه، درد لگن، کم خونی، کاهش وزن بی دلیل و سفتی مفاصل.

توضیح راجع به تست   

سرعت رسوب اریتروسیت (ESR)، اندازه غیر مستقیم درجه التهاب موجود در بدن است. این تست در واقع سرعت سقوط (رسوب) اریتروسیت ها (گلبولهای قرمز خون) را در نمونه خون که در یک لوله بلند، باریک و عمودی قرار داده شده است، اندازه گیری می کند.

این تست برای کمک به تشخیص شرایط همراه با التهاب حاد و مزمن شامل عفونت ها، سرطان ها و بیماریهای خودایمنی است. ESR غیر اختصاصی است به دلیل این که نتایج افزایش یافته، محل دقیق التهاب در بدن و علت آن را به پزشک نمی گوید و همچنین به این دلیل که می تواند علاوه بر التهاب توسط شرایط دیگر تحت تاثیر قرار گیرد، ESR به طور معمول همراه با آزمونهای دیگر درخواست می شود.

مقادیر طبیعی

یافته های طبیعی : ( با روش وسترگرن)
مردان : تا ۱۵ میلی متر در ساعت
زنان : تا ۲۰ میلی متر در ساعت
بچه ها : تا ۱۰ میلی متر در ساعت
نوزادان : ۰ تا ۲ میلی متر در ساعت

  • در چه مواردی نتیجه ی آزمایش افزایش می یابد :
  • در چه مواردی نتیجه ی آزمایش کاهش می یابد :
التهاب ، کم خونی ، عفونت ، حاملگی و سن بالا ESR افزایش می یابد. ماکروگلوبولینمی Waldenstrom و افزایش مشخص در گلوبولین ها به علت عفونت شدید ، ESR را بسیار بالا می برند. زنان ESR بالاتری دارند و دوران قاعدگی و بارداری می توانند باعث افزایش موقت ESR شوند.
polycythemia، لکوسیتوز شدید و برخی از اختلالات پروتئین و نیز برخی تغییرات در شکل گلبول قرمز (مانند سلول های داسی شکل در کم خونی سلول داسی شکل) ESR را پایین می برند.

تست های تکمیلی

C-reactive protein (CRP) ، ANA ، RF ، کشت خون ، سطح فیبرینوژن ، الکتروفورز پروتئین سرم ، ایمونوگلوبولین

تداخلات دارویی

مواد مخدر مانند دکستران ، متیل دوپا ، قرص های جلوگیری از بارداری ، پنی سیلین آمین پروکائین آمید ، تئوفیلین و ویتامین A می توانند ESR را افزایش دهند ، در حالی که آسپیرین ، کورتیزون و گنه گنه (quinine) ممکن است آن را کاهش دهند.

اطلاعات تکمیلی

ESR یکی از تستهای رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد که بنا به درخواست پزشک برای بسیاری از بیماران انجام میشود. این تست یک تست ارزان قیمت و البته غیر اختصاصی میباشد که نتایج آن همراه با نتایج سایر تستها ارزشمند و کمک کننده میباشد. ESR تحت شرایطی مانند بیماری های اتو ایمیون به ویژه روماتیسم مفصلی، در عفونتها، التهابات حاد و مزمن و سرطانها افزایش میابد بنابراین با تنها افزایش میزان رسوب گلبولهای قرمز به تشخیص دقیقی نمیتوان دست یافت.سرعت رسوب گبولهای قرمز خون بر حسب میلیمتر بر ساعت میباشد. در این تست خون گرفته شده همراه با ضد انعقاد سیترات سدیم در لوله های بلند و باریکی کشیده شده و به صورت عمودی روی پایه های سدیمان قرار داده میشود. پیپت های ESR پیپت های بلندی هستند که از قسمت سر به انتها از ۰ درجه بندی شده اند. خون داخل پیپت ها تا عدد ۰ کشیده شده و بعد از طی ۱ ساعت میزان رسوب گلبولها از عدد ۰ تا جایی که پلاسما شفاف وجود دارد خوانده میشود.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...