اين تست برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید (RA) فاکتور روماتوئیدی و سندرم شوگرن (Sjögren syndrome) است. هنگامی که بيمارخستگی، درد مفاصل، ضعف، چشم ها یا دهان خشک دارد كه پزشك مشكوك است ناشي از RA و یا سندرم شوگرن باشد، درخواست مي شود. توضیح راجع به تست
Rheumatoid Factor

بررسی میزان فاکتور روماتوئیدی سرم

2.3/5 - (3 امتیاز)

نام آزمایش

RF فاکتور روماتوئیدی

نام انگلیسی تست

Rheumatoid Factor

علت درخواست تست

این تست برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید (RA) فاکتور روماتوئیدی و سندرم شوگرن (Sjögren syndrome) است.

هنگامی که بیمارخستگی، درد مفاصل، ضعف، چشم ها یا دهان خشک دارد که پزشک مشکوک است ناشی از RA و یا سندرم شوگرن باشد، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست

این آزمایش فاکتور روماتوئید (RF) را در خون تشخیص می دهد و اندازه گیری می کند. RF اتو آنتی بادی است، یک پروتئین IgM (ایمونوگلوبولین M) که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود. اتو آنتی بادیها به بافت خود فرد حمله امی کنند و به اشتباه بافت خود را به عنوان “خارجی ” شناسایی می کنند. در حالی که نقش بیولوژیک RF به خوبی درک نمی شود، وجود آن به عنوان شاخص التهاب و فعالیت خودایمنی مفید است.

مقادیر طبیعی

lu/ml 15 >

تفسیر

در ۹۰- ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تیتر بالای RF از کلاس IgM مشاهده می شود. در ۱۵ درصد موارد RF از کلاس IgG می باشد. غلظت سرمی RF بستگی به درجات التهاب و بیماری نوسان دارد و در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید مزمن افزایش می یابد. این فاکتور در سایر بیماری ها نظیر لوپوس اریتروماتوز، عفونت های باکتریایی مزمن، سندرم شوگران و درماتومیوزیت، بیماری های عفونی (سل، جذام، آندوکاردیت تحت حاد باکتریایی، هپاتیت مزمن فعال، انفولانزا، مونوکلئوز عفونی، سیفلیس ، سارکوئیدوز، سیروز صفراوی، لوسمی و پیلونفریت مثبت می شود.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد  

نتایج تست RF مثبت ممکن است در افراد سالم و افراد مبتلا به بیماری هایی مانند لوپوس، سل، سیفیلیس، سارکوئیدوز، سرطان، عفونت ویروسی یا بیماری کبدی، ریوی، کلیوی و اندوکاردیت، دیده شود. تست RF برای تشخیص یا پایش این شرایط استفاده نمی شود.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد

تست RF منفی، RA یا سندرم شوگرن را رد نمی کند. حدود ۲۰ ٪ از افراد مبتلا به RA و بسیاری از افراد مبتلا به سندرم شوگرن، RF منفی هستند و / یا ممکن است سطوح بسیار پایین RF داشته باشد.

تست های تکمیلی

ANA, Autoantibodies, CCP (Cyclic Citrullinated Peptide Antibody), ESR, CRP, ENA panel, Synovial Fluid Analysis

اطلاعات تکمیلی

تست RF آزمایش ارزشمندی برای تأیید آرتریت روماتوئید یا سندرم شوگرن است، اما می تواند در شرایط دیگر نیز مثبت شود. در حدود ۷۵ ٪ از افراد مبتلا به RA و ۶۰-۷۰ ٪ از افراد مبتلا به سندرم شوگرن، تست RF مثبت دارند. RF ممکن است در افراد مبتلا به انواع اختلالات دیگرنظیر عفونت های مداوم باکتریایی، ویروسی و انگلی و بعضی سرطان ها نیز نمایان شود. گاهی اوقات ممکن است در افراد مبتلا به بیماری های ریوی، کبدی و کلیوی دیده می شود و می توان آن را در درصد کمی از افراد سالم نیز یافت.

تست RF باید همراه با علائم فرد و سابقه بالینی تفسیر شود تا RA، سندرم شوگرن و یا بیماری های دیگر تشخیص داده شود.

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...