بررسی BS سرم/پلاسما

3.2/5 - (16 امتیاز)

نام اختصاری

BS

سایر نام ها

قند خون غیر ناشتا، Random Glucose ،Plasma suger

شرایط نمونه گیری

نیاز به ناشتایی نمی باشد.

ملاحظات نمونه گیری

  1. ترجیحاً نمونه گیری وریدی صورت گیرد.
  2. غلظت گلوکز خون در هر ساعت ۱۰% کاهش می یابد؛ بنابراین بلافاصله بعد از نمونه گیری میبایست سانترفیوژ گردد.

کاربردهای بالینی

  1. تشخیص و مدیریت دیابت ملیتوس و سایر اختلالات متابولیسم کربوهیدراتی نظیر دیابت حاملگی، هیپوگلیسمی نوزادان، هیپوگلیسمی با منشأ ناشناخته و کارسینوم سلول جزایر پانکراس ( لوزالمعده).
  2. پایش عفونت، سوختگی ، شوک و مصرف استروئید درمانی.

مقادیر طبیعی

mg/dl ۱۴۰- ۷۰

تفسیر

افراد با BS بین mg/dl 199- 140 مشکوک و مستعد به دیابت می باشند و BS بالا mg/dl 200 به همراه علائم بالینی بارز نشان دهنده دیابت می باشد. BS کمتر از mg/dl 25 برای نوزادان کمتر از یک هفته و BS کمتر از mg/dl  ۴۰برای نوزادان بیشتر از یک هفته تهدید کننده حیات است. مقادیر BS مساوی یا بالاتر از  mg/dl 400 بحرانی است.

عوامل مداخله گر

مصرف دیورتیکهای تیازیدی، ضدبارداری خوراکی (OCP)، فنی توئین، مصرف کافئین،کورتیکوستروئیدها، آسپرین و مهارکننده های بتا آدرنرژیک (پروپرانول، آتنولول).

توضیحات

غلظت گلوکز در خون به علت گلیکولیز در گلبول های قرمز هر ساعت ۱۰% کاهش می یابد بنابراین در صورت استفاده از لوله های جداکننده بدون ژل نمونه خون در کوتاهترین زمان ممکن میبایست سانتریفیوژ گشته و سرم یا پلاسما از سلول جدا گردد.

می توان با استفاده ازضد انعقاد فلوئورید (مهار کننده گلیکولیز) میزان کاهش گلوکز در خون را به تقریباً ۱۰% در ۳ ساعت کاهش داد.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...