تست تیروئیدی FSH
تست تیروئیدی FSH

تست تیروئیدی FSH

3/5 - (4 امتیاز)

تست تیروئیدی FSH

اندازه گیری میزان هورمون FSH سرم | پلاسما

نام آزمایش

FSH

نام انگلیسی تست

Follicle Stimulating Hormone

چرا پزشک  تست تیروئیدی FSH را برای شما درخواست کرده است؟

 

اصولا پزشک تست تیروئیدی FSH را در مواقع زیر برای ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز بیمار درخواست می کند:

برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بیمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز درخواست می شود.

هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا هنگامی که فرد دوره قاعدگی نامنظم دارد درخواست می شود.

وقتی که پزشک فکر می کند که بیمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد درخواست این تست را می کند.

هنگامی که پزشک مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخیری یا زود هنگام دارد این تست درخواست می شود.

هنگامی که سیکل قاعدگی زن متوقف یا نامنظم شده، برای تعیین این که آیا زن وارد دوره یائسگی شده یا نه، پزشک این تست را درخواست می کند.

و همچنین تست تیروئیدی FSH در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم برای ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی درخواست می شود.

هورمون تیروئیدی FSH در کجا ساخته می شود و چه عملکردی دارد؟

هورمون محرک فولیکول (FSH)، توسط غده هیپوفیز در مغز ساخته می شود. کنترل تولید FSH، سیستم پیچیده ای است که هورمونهای تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان ها یا بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس را درگیر می کند.

FSH در زنان

رشد و بلوغ تخمک ها در تخمدان در فاز فولیکولی سیکل قاعدگی را تحریک می کند.

FSH در مردان

بیضه ها را برای تولید اسپرم بالغ تحریک می کند و همچنین تولید پروتئین های متصل به آندروژن را پیش می برد.

سطوح FSH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است و با گذشت زمان و کهولت سن تغیر چندانی نمی کند.

FSH در نوزادان و کودکان

سطح FSH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش می یابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت می کند (تا ۶ ماه در پسران و ۱-۲ سال در دختران). در حدود ۶-۸ سال، سطوح FSH دو باره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش می یابد.

مقادیر طبیعی تست تیروئیدی FSH

تست تیروئیدی FSH

تست تیروئیدی FSH

تست تیروئیدی FSH خود را با این راهنمایی از سایت سِوِن لَب تفسیر کنید؟

به شکل زیر دقت کنید:

تست تیروئیدی FSH

تست تیروئیدی FSH

 1. اندازه گیری LH روشی آسان برای تشخیص وقوع تخمک گذاری است. اوج ناگهانی LH خون نشانه وقوع تخمک گذاری می باشد. گرفتن نمونه های سرمی روزانه جهت تعیین LH در حدود زمان میان سیکلل می تواند زمان اوج گیری ناگهانی LH را در روز “حداکثر وقوع باروری” تعیین نماید.
 2. افزایش سطح FSH و LH در مبتلایان به عدم کارایی گنادها نشاندهنده نارسایی اولیه گنادها می باشد، هم چنانکه در زنان مبتلا به تخمدان های پلی کیستیک یا در طی یائسگی مشاهده می شود.
 3. در نارسایی گنادی ثانویه، سطح FSH و LH به علت نارسایی اولیه هیپوفیز و یا برخی اختلالات دیگر محور هیپوفیز – هیپوتالاموس، استرس، سوء تغذیه یا تأخیر فیزیولوژیکی رشد و تمایز جنسی، پایین می باشد.
 4. از سنجش FSH و LH اغلب به منظور تشخیص یائسگی استفاده می شود تا بتوان هر چه سریعتر درمان جایگزینی هورمونی را آغاز نمود.
 5. همچنین هورمون LH برای بررسی اختلال عملکرد بیضه در مردان و ارزیابی مشکلات غدد درون ریز در رابطه با بلوغ زودرس در کودکان استفاده می شود.

میزان سِرُمی تست تیروئیدی FSH در چه مواردی کاهش و در چع مواردی افزایش می یابد.

 • در چه مواردی نتیجه ی آزمایش افزایش می یابد :
 • در چه مواردی نتیجه ی آزمایش کاهش می یابد :
در زمان یائسگی، عملکرد تخمدانها متوقف می شود و سطح FSH افزایش می یابد. افزایش سطح LH و FSH در نارسایی اولیه تخمدان دیده می شود. در مردان، سطح بالای FSH ممکن است نشان دهنده نارسایی اولیه بیضه باشد که می تواند به علت نقص در رشد بیضه یا آسیب بیضه باشد. بلوغ زودرس در نوجوانان سطح LH و FSH را افزایش می دهد. FSH با بالا رفتن سن و در افراد سیگاری افزایش می یابد.
سطوح پایین LH و FSH در نارسایی ثانویه تخمدان دیده می شود. بلوغ دیررس در نوجوانان سطح LH و FSH را کاهش می دهد.

تست های تکمیلی

Total estrogens , Estradiol , LH , Testosterone , Progesterone

طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید. گاهی اوقات نمونه ادرار تصادفی جمع آوری می شود، اما به دلیل ترشح چرخه ای FSH، ممکن است جمع آوری ادرار۲۴ ساعتهه درخواست شود. با اندازه گیری سطوح FSH تولید شده در طی یک دوره ۲۴ ساعته، تغییرات سطح FSH که در طول روز دیده می شود، می تواند به حداقل برسد.

زمانی که برای دادن نمونه خون جهت تست FSH به آزمایشگاه مراجعه می کنید میبایست از مصرف داروهایی که در زیر عنوان شده اند (البته با مشورت و تایید نظر پزشک معالج) خودداری کنید زیرا:

نتایج تست تیروئیدی FSH می تواند با استفاده از داروهای سایمتیدین، کلومیفن، دیژیتالیس و لوودوپا افزایش یابد. یا امکان دارد نتایج تست تیروئیدی FSH با قرص های جلوگیری از بارداری، فنوتیازین ها و درمان های هورمونی کاهش یابد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تست تیروئیدی FSH

FSH اغلب همراه با آزمایش های دیگر (LH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم برای ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار می گیرد.

سطوح FSH همچنین در بررسی بی نظمیی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند.

سطح FSH برای کمک به تعیین علت تعداد کم اسپرم در مردان استفاده می شود.

در کودکان، FSH و LH برای تشخیص بلوغ تأخیری و زودرس استفاده می شود.

در زنان، سطوح LH و FSH می تواند به افتراق بین نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی خود تخمدان ها یا عدم توسعه تخمدانها) و نارسایی ثانویه تخمدان (نارسایی تخمدان ها به علت اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس) کمک کند.

توضیحات مهم:

سطح FSH و LH در زنان بسته به مرحله سیکل قاعدگی تغییر می کند.

اندازه گیری روزانه LH در حدود زمان میان سیکل زنان می تواند زمان پیک LH را نشان دهد. اعتقاد بر این است که حداکثر باروری در این روز است.

آزمونهای نقطه ای ادرار نیز برای ارزیابی و درمان نازایی مفید می باشد. امروزه کیتهای خانگی جهت سنجش LH ادرار در دسترس است.

FSH و LHH اغلب به منظور تشخیص یائسگی برای شروع درمان جایگزینی با هورمون بکار می رود.

 

پیشنهاد ویژه ی ما:

برنامه ی هوشمند تحلیل گر نتایج آزمایشگاهی:

برای تفسیر علمی، دقیق، راحت و آسان نتایج برگه ی آزمایش خود میتوانید با دانلودبرنامه ی تحلیل گر هوشمند نتایج برگه ی آزمایش برروی گوشی اندرویدی خود به راحتی وارد کردن نتایج برگه ی آزمایش در برنامه، تفسیری کامل و دقیق از وضعیت سلامت خود داشته باشید.

برنامه تحلیل گر آزمایشات پزشکی

برنامه تحلیل گر آزمایشات پزشکی

*********************************

کافیست برروی این لینک کلیک کنید.

*********************************

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

۵ دیدگاه

 1. سلام من دو سال اقدام به بچدار شدن کردم ولی تا الان بچه گیرمون نیومده ازمایش هورمن دادم

  • محمد محبی

   با سلام
   دوست عزیز اطلاعاتی از اینکه چه آزمایشاتی دادین و چه نتایجی گرفتین ارایه نکردین که بخواهیم نظری در این رابطه داشته باشم.

 2. Hbs.ag non reactive
  Anti rubella(igg ) 73.2
  Anti rubella(igm) .033
  لطفا تفسیر کنید

  • محمد محبی

   با سلام
   باتوجه به نتایج آزمایشتان احتمالا شما مبتلا به سرخجه (Anti rubella(igg ) 73.2) باشید ولی برای تفسیر دقیق آزمایشتون باید به پزشک در خواست کننده ی آزمایش مراجعه کنید. ولی از نظر هپاتیت (Hbs.ag non reactive) مشکل خاصی ندارید.

   • محمد محبی

    برای تفسیر نتایج آزمایشات خود برنامه ی تحلیل گر آزمایشات پزشکی طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی سایت تخصصی علوم آزمایشگاهی را از این لینک دانلود بفرمایید.
    با تشکر پشتیبانی سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...