تست کمپلمان CH 50
تست کمپلمان CH 50

تست کمپلمان CH 50

4.6/5 - (31 امتیاز)

تست کمپلمان CH 50

اندازه گیری میزان کمپلمان CH 50 سرم

نام آزمایش

CH50

نام انگلیسی تست

Complement, Total, Serum or Body Fluids

 توضیح راجع به تست کمپلمان CH 50

این آزمایش به بررسی کمی فعالیت همولیتیک کمپلمان می‌پردازد. چنین فعالیتی به توانایی راه کلاسیک کمپلمان جهت القاء همولیز گلبول‌های قرمز حساس شده با مقادیر مناسبی از آنتی‌بادی‌های ضد گلبول قرمز وابسته است. رقتی از سرم که بتواند نیمی از گلبول‌های قرمز نشاندار را لیز نماید به عنوان CH50 شناخته می‌شود. این واحد اختیاری به چگونگی آزمایش بستگی دارد و بنابراین وابسته به روش انجام آزمایش است. CH50 در کمبودهای اجزاء مسیر آلترناتیو کمپلمان طبیعی است لیکن در بیش از نیمی از موارد کمبود اجزاء راه کلاسیک کمپلمان خواه اکتسابی و یا مادرزادی افزایش می‌یابد.

نمونه ی مورد استفاده برای آزمایش 

سرم، مایع سینوویال و سایر مایعات بدن

لوله ی مورد استفاده

لوله درب قرمز؛ برای کاوش‌های محصول فعالیت کمپلمان، در لوله حاوی EDTAA جمع‌آوری کرده، روی یخ نگهداری و جدا نموده و آنرا فریز نمایید.

طریقه نگهداری

نمونه را ۳۰- ۱۵ دقیقه در حرارت اتاق قرار داده و سپس به مدت ۶۰- ۳۰ دقیقه در ۴ درجه سانتی‌گراد قرار دهید و پس از جدا نمودن سرم آن را در ۷۰- درجه سانتی‌گراد ذخیره نمایید.

محدوده مرجع

CH50 units 110- 25

سطوح مایع سینوویال در بیماران مبتلا به بیماری‌های غیر ایمونولوژیک ۵۰- ۳۳% سطوح سرمی می‌باشد.

کاربرد تست کمپلمان CH 50

اندازه‌گیری CH50 بهترین روش برای ارزیابی عملکرد توالی سیستم کمپلمان است. CH50 مسیر کلاسیک را به خوبی ارزیابی می‌نماید و اغلب در SLE، گلومرولونفریت و سایر بیماری‌های کمپلکس ایمنی کاهش می‌یابد. سطوح کمپلمان در مواردی که بیماری اتوایمیون فعال است کاهش می‌یابند و کاهش آن‌ها به مقادیر غیر قابل شناسایی، بیانگر نقص و کمبود ارثی یک یا چند جزء کمپلمان است.

غیرطبیعی بودن مداوم غلظت‌های کمپلمان در کودکان مبتلا به سندرم همولیتیک اورمیک (HUS) بیانگر پیش‌ آگهی ضعیف است.

محدودیت‌ها

یک نتیجه طبیعی ممکن است گمراه کننده باشد و در صورت شک قوی بالینی باید تکرار گردد.

متدولوژی

رقتی از سرم که بتواند نیمی از گلبول‌های قرمز را لیز نماید به عنوان CH50 شناخته می‌شود. روش‌های جدیدتر از جمله الایزا نیز ارایه شده‌اند.

 

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

۱ دیدگاه

  1. ایمونولوژیست گرل

    دوست عزیز سلام
    نمونه مورد استفاده در این ازمایش سرم میباشد چرا که استفاده از ضد انفعقاد های شلاته کننده کلسیم مسیر کمپلمان را مهار میکند.
    موفق باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...