دیمرکاپرول | DIMERCAPROL

Rate this post

نام:

دیمرکاپرول

موارد مصرف‌:

این‌ دارو در درمان‌ مسمومیت‌ با آرسنیک‌، آنتیموان‌، بیسموت‌، طلا و جیوه‌ مصرف‌ می‌شود. این‌ دارو همراه‌ EDTA در درمان‌ مسمومیت‌ حاد با سرب‌ نیز استفاده‌ می‌گردد. همچنین‌ در درمان‌ مسمومیت‌ حاد با جیوه‌ در صورتیکه‌ درمان‌ طی‌ ۱-۲ ساعت‌ بعد ازمسمومیت‌ شروع‌ شود، موثر است‌.

مکانیسم‌ اثر:

دیمرکاپرول‌ بواسطه‌ اتصال‌ به‌ آرسنیک‌، طلا، سرب‌ و جیوه‌ می‌تواند دفع‌ آنها را سرعت‌ ببخشد. به‌ دلیل‌ تمایل‌ آرسنیک‌ به‌ دیمرکاپرول‌، با مصرف‌ این‌ دارو از وقفه‌ در کار آنزیم‌ های‌ دارای‌ گروه‌ سولفیدریل‌، جلوگیری‌ می‌شود. دیمرکاپرول‌ ممکن‌ است‌ آنزیم‌های‌ مهار شده‌ توسط آرسنیک‌ را نیز دوباره‌ فعال‌کند.

فارماکوکینتیک‌:

بالاترین‌ غلظت‌ پلاسمایی‌ دیمرکاپرول‌ نیم‌ تا یک‌ ساعت‌ بعد از تزریق‌ عضلانی‌ آن‌ حاصل‌ می‌شود. نیمه‌ عمر آن‌ کوتاه‌ است‌ و حداکثر طی‌ ۴ ساعت‌ متابولیزه‌ و دفع‌ می‌گردد.

موارد منع‌ مصرف‌:

  1. در بی‌ کفایتی‌ کبدی‌، به‌ استثنای‌ یرقان‌ ناشی‌ از آرسنیک‌، نباید مصرف‌ شود.
  2. در بی‌ کفایتی‌ کلیه‌ (مگر در شرایط خاص‌ که‌ در آنصورت‌ دارو باید با احتیاط کامل‌ مصرف‌ گردد) نباید مصرف‌ گردد.
  3. در مسمومیت‌ با آهن‌، کادمیوم‌ و سلنیوم‌ نباید مصرف‌ گردد زیرا کمپلکس‌ دارو و فلز از خود فلز به‌ تنهایی‌، به‌ ویژه‌ برای‌ کلیه‌ها سمی‌تر است‌.

هشدارها:

  1. در طول‌ درمان‌ مزمن‌ تب‌ (واکنشی‌ که‌ ظاهرŠ مخصوص‌ اطفال‌ است‌) ممکن‌ است‌ در ۳۰ درصد از اطفال‌ بروز کند.
  2. در افراد مبتلا به‌ کمبود G6PD با احتیاط مصرف‌ شود.
  3. در افراد مسن‌، دوران‌ بارداری‌ و شیردهی‌ و افزایش‌ فشار خون‌ با احتیاط مصرف‌ شود.

عوارض‌ جانبی‌:

بالا رفتن‌ فشار خون‌ همراه‌ با تاکیکاردی‌ که‌ به‌ مقدار مصرف‌ دارو بستگی‌ دارد از عوارض‌ شایع‌ این‌ دارو است‌. از عوارض‌ دیگر می‌توان‌ تهوع‌ و استفراغ‌، سردرد و احساس‌ سوزش‌ در لب‌ها، دهان‌ و گلو، اسپاسم‌ پلکها، ترشح‌ از بینی‌ و دهان‌، احساس‌ تنگی‌ گلو و سینه‌، درد شکم‌، درد و آبسه‌ در محل‌ تزریق‌، اضطراب‌، ضعف‌ و بی قراری‌ را نام‌ برد.

تداخل‌های‌ دارویی‌:

این‌ دارو با فرآورده‌های‌ حاوی‌ آهن‌ در صورتی‌ که‌ به‌ طور همزمان‌ مصرف‌ گردند، تداخل‌دارد.

نکات‌ قابل‌ توصیه‌:

در طول‌ درمان‌ با این‌ دارو باید ادرار را قلیایی‌ نگهداشت‌، زیرا کمپلکس‌ دیمرکاپرول‌ و فلز به‌ راحتی‌ درمحیط اسیدی‌ شکسته‌ می‌شود. ادرار قلیایی‌، کلیه‌ها را در مقابل‌ اثرات‌ سمی‌ فلز حفظ می‌کند.

مقدار مصرف‌:

تزریق‌ دیمرکاپرول‌ باید به‌ صورت‌ عمیق‌ و عضلانی‌ باشد و درمان‌ هرچه‌ سریعتر با سایر درمانها و یا بدون‌ آنها آغاز گردد.

در مسمومیت‌ خفیف‌ با آرسنیک‌ و طلا، ابتدا ۲/۵mg/kg چهار باردر روز به‌ مدت‌ ۲ روز تزریق‌ می‌شود و سپس‌ درمان‌ با همین‌ مقدار در روز سوم‌، دو بار در روز و بعد یک‌ بار در روز تا ۱۰ روز ادامه‌ می‌یابد.

در مسمومیت‌ شدید با طلا و یا آرسنیک‌، ابتدا ۳mg/kg هر چهار ساعت‌ به‌ مدت‌ ۲ روز تزریق‌ می‌شود و سپس‌ درمان‌ با همین‌ مقدار در روز سوم‌، چهار بار در روز و سپس‌ یک‌ تا دو بار درروز تا ۱۰ روز، ادامه‌ می‌یابد. در درمان‌ انسفالوپاتی‌ حاد ناشی‌ از سرب‌، ابتدا ۴mg/kg به‌ تنهایی‌ تزریق‌ می‌شود و بعد درمان‌ با همین‌ مقدار همراه‌ با کلسیم‌ ادتات‌ دی‌سدیم‌ هر چهار ساعت‌، ادامه‌ می‌یابد. در مسمومیتهای‌ با شدت‌ کمتر، مقدار ۳mg/kg تجویز می‌گردد.

اشکال‌ دارویی‌:

Injection: 300mg/3ml

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

ديفنوكسيلات‌ | DIPHENOXYLATE

دیفنوکسیلات‌ | DIPHENOXYLATE

تركيب‌ ديفنوكسيلات‌ و آتروپين‌ به‌ صورت‌ كمكي‌ در درمان‌ علامتي‌ اسهال‌ هاي‌ مزمن‌ و حاد و همچنين‌ كوليت‌ اولسرز خفيف‌ و مزمن‌ مصرف‌ مي‌شود.

هیوسین | HYOSCINE-N-BUTYL BROMIDE

هیوسین | HYOSCINE-N-BUTYL BROMIDE

اين‌ دارو در اسپاسم‌ گوارشي‌ يا ادراري‌ ـ تناسلي‌، قاعدگي‌ دردناك‌ همراه‌ با اسپاسم‌، اسپاسم‌ حاد، مانند قولنج‌ صفراوي‌ يا كليوي‌ به‌ كار برده‌ مي‌شود.