راهنمای بیمار جهت تست چالش گلوگز

تست چالش گلوگز GCT

لطفاً قبل از ‌آغاز نمونه گیری موارد ذیل را به دقت مطالعه نمایید .

اصطلاح دیابت شیرین بارداری( Gestational Diabetes Mellitus (GDM در مورد خانم هایی بکار می رود که شروع دیابت در آنها و یا اولین تشخیص آن در دوران بارداری باشد . از اینرو بیماران دیابتی که بعدا ً حامله  می شوند در این دسته قرارنمی گیرند. این نوع دیابت اغلب در سه ماهه سوم بارداری بروز می کند ولی ممکن است در سه ماهه دوم نیز ایجاد شود .

دیابت بارداری عموما ً بدون علامت است. از آنجائیکه اختلالات خفیف تحمل گلوگز در خانم باردار می تواند توام با مخاطرات زیاد برای جنین در موقع زایمان یا در دوران نوزادی باشد ، از اینرو در مورد تمامی زنان باردار تست غربالی GCT  در هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می گردد . البته چنانچه هریک از فاکتورهای چاقی ، سابقه شخصی دیابت بارداری ، وجود گلوکز در ادرار و یا سابقه فامیلی قوی از دیابت در یک خانم باردار وجود داشته باشد بلافاصله این آزمایش انجام می گردد .

طریقه انجام این آزمایش بدین شکل است :

  1. نیازی به ناشتا بودن وجود ندارد جزدر مواردیکه علاوه بر این آزمایش در خواست اندازه گیری قند خون ناشتا نیز وجود داشته باشد.
  2. ۵۰ گرم از پودر گلوکز را در یک لیوان آب حل نموده و به بیمار توصیه نموده ظرف مدت ۲ تا ۵ دقیقه آن را میل نماید.
  3. پس از اتمام محلول گلوکز ساعت را به خاطر سپرده و درست یک ساعت پس از آن در نمونه گیری حضور یابید تا خونگیری انجام گردد ( ترجیحا ً ساعت دقیق نمونه گیری بر روی برگه بیمار ثبت گردد).
  4. در طی مدت این یک ساعت از مصرف مواد غذایی مختلف و دخانیات خودداری نموده و ضمن پرهیز از انجام فعالیت های بدنی بر روی صندلی استراحت نموده و توجه داشته باشید که استرس های روانی می توانند منجر به افزایش قند خون گردند.
  5. در صورت نیاز، خوردن آب بلامانع می باشد.
  6. چنانچه بیمار نتواند تمامی محلول قندی را بخورد ویا مقداری یا تمامی آنرا استفراغ نماید مقدار گلوکز خون بطور کاذب کاهش خواهد یافت. در صورت بروز این حالت مسئول نمونه گیری را در جریان قرار دهید.

توجه شما در رعایت نکات ذکر شده منجر به افزایش دقت در نتایج ‌آزمایش می گردد.

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

bigtheme