راهنمای بیمار جهت جمع آوری مدفوع چند نوبته

مدفوع چند نوبته

ظرف پلاستیکی درب دار حاوی مایع نگهدارنده را در حالیکه دارای برچسب مشخصات می باشد از نمونه گیری تحویل گرفته و با خود به منزل ببرید. نمونه مدفوع را فقط در ظرف مخصوص آزمایشگاه جمع آوری نمایید .

ظرف نمونه مدفوع

لطفاً قبل از ‌آغاز نمونه گیری موارد ذیل را به دقت مطالعه نمایید.

  1. ظرف پلاستیکی درب دار حاوی مایع نگهدارنده را در حالیکه دارای برچسب مشخصات می باشد از نمونه گیری تحویل گرفته و با خود به منزل ببرید. نمونه مدفوع را فقط در ظرف مخصوص آزمایشگاه جمع آوری نمایید .
    • توجه: ظرف حاوی مایع نگهدارنده (فرمالین ۱۰% ) می باشد ، از دست زدن به آن و یا دور ریختن آن جداً خودداری نمایید. این مایع ،  نگهدارنده تخم انگل ها و تک یاخته های روده ای است .
  2. هر روز در حدود ساعت معینی مقدار کمی مدفوع به اندازه فندق (حدود ۵ گرم ) در ظرف ریخته شود و با استفاده از چوبک آنرا با مایع نگهدارنده خوب مخلوط نمایید و سپس چوبک را دور بیندازید .
  3. در طی یک روز نباید بیشتر از یک نوبت نمونه مدفوع از بیمار جمع آوری نمود .
  4. در طول مدت نمونه گیری ظرف حاوی مدفوع را در محل خنک نگهداری نمایید .
  5. جهت جلوگیری از انتشار عفونت از آلوده نمودن سطوح خارجی ظرف و یا شستن آن با آب خودداری نمایید. بر چسب روی ظرف باید تمیز باقی بماند تا مشخصات آن خوانا باشد .
  6. پس از اتمام نوبتهای نمونه گیری درب ظرف را محکم بسته و به آزمایشگاه تحویل دهید .
  7. چنانچه جهت انجام پرتونگاری (رادیوگرافی ) باریم مصرف نموده اید و یا در حال مصرف آنتی بیوتیک تتراسیکلین هستید ، لطفا نمونه برداری مدفوع را از ۷ روز بعد آغاز نمایید .

 توجه: در صورتیکه نمونه مدفوع را جهت آزمایش خون مخفی (OB) جمع آوری می نمایید توصیه  می گردد جهت جلوگیری از کسب نتیجه مثبت کاذب به مدت ۳ روز قبل از نمونه گیری و در طی مدت نمونه گیری از مصرف گوشت و جگر  و سبزیجاتی نظیر ترب ، تربچه ، کلم و قارچ و شلغم و داروهایی نظیر آسپرین با دوز بالا خودداری نمایید. همچنین برای اجتناب از نتایج منفی کاذب از مصرف ویتامین C  خودداری نمایید .

توجه شما در رعایت نکات ذکر شده منجر به افزایش دقت در نتایج ‌آزمایش می گردد .

از حضور شما در سایت سِوِن لَب  SevenLab.ir سپاسگذاریم.

bigtheme