زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT)
زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT)

زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT)

Rate this post

زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT)

نام آزمایش

PTT

نام انگلیسی تست

Partial Thromboplastin Time

نام فارسی تست

زمان ترومبوپلاستین نسبی

آمادگی بیمار جهت انجام تست زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT)

آمادگی خاصی لازم نیست، با این حال غذای پرچرب قبل از خونگیری ممکن است باعث تداخل با آزمایش تداخل کند و باید اجتناب شود.

چه زمانی پزشک لازم می داند تا زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT) شما را با تست PTT از آزمایشگاه درخواست کند؟

این تست به عنوان بخشی از تحقیق درباره اختلال خونریزی احتمالی؛ برای پایش درمان ضدانعقاد هپارین؛ هنگامی که فرد خونریزی یا لخته شدن خون بی دلیل دارد؛ هنگامی که فرد تحت درمان ضدانعقاد هپارین شکسته نشده (استاندارد) است؛ گاهی اوقات به عنوان بخشی از پایش قبل از جراحی درخواست می شود.

تست سنجش زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT) چه تستی است؟

PTT، تست غربالگری است که به ارزیابی توانایی فرد در تشکیل لخته های خون به طور مناسب کمک می کند.PTT، زمان تشکیل لخته در لوله آزمایش (در ثانیه)، هنگامی که مواد خاص (معرفها) به نمونه پلاسما اضافه می شوند را اندازه گیری می کند. با اندازه گیری مدت زمان لازم برای تشکیل لخته، PTT مقدار و نیز عملکرد فاکتورهای انعقادی خاصی را که بخشی از هموستاز هستند، ارزیابی می کند.

نتایج PTT که در حدفاصل مرجع قرار می گیرند، معمولا عملکرد طبیعی لخته شدن خون را نشان می دهند، با این حال، کمبودهای خفیف تا متوسط تنها یک فاکتور انعقادی ممکن است هنوز وجود داشته باشد. PTT ممکن است تا زمانی که مقدار فاکتور به ۳۰٪ تا ۴۰٪ حد نرمال کاهش نیافته است، طولانی نشود. همچنین ضدانعقاد لوپوس ممکن است وجود داشته باشد اما نتیجه PTT را طولانی نکند.

PTT طولانی مدت به این معنی است که تشکیل لخته بیش از حد انتظار اطول می کشد و ممکن است ناشی از علل مختلف باشد. اغلب ممکن است کمبود فاکتور انعقادی یا مهارکننده اختصاصی یا غیراختصاصی تأثیرگذار بر توانایی لخته شدن خون بدن وجود داشته باشد. کمبود فاکتور انعقادی، ممکن است اکتسابی یا ارثی باشد.

پاسخ به دو پرسش مهم:

  • در چه مواردی نتیجه ی آزمایش افزایش می یابد؟
  • در چه مواردی نتیجه ی آزمایش کاهش می یابد؟
PTT طولانی مدت در کمبود اکتسابی یا ارثی فاکتور انعقادی مانند بیماری Von Willebrand، بیماری هموفیلی A و B (بیماری کریسمس) ، کمبود ویتامین K، بیماری کبدی ، مهارکننده های غیراختصاصی مانند ضدانعقاد لوپوس (LA) و آنتی بادی کاردیولیپین ، مهارکننده های اختصاصی مانند آنتی بادی های فاکتور VIII ، هپارین ، درمان با داروهای ضد انعقاد وارفارین (کومادین) ، سرطان خون ، خونریزی بیش از حد در زنان باردار قبل یا بعد از زایمان یا سقط راجعه و نیز در افراد دارای هماتوکریت بالا دیده می شود.
PTT کوتاه مدت ممکن است زمانی که فاکتور انعقادی VIII افزایش می یابد، ایجاد شود.

تست های تکمیلی

Prothrombin Time (PT) ; Fibrinogen ; Thrombin Time ; Lupus Anticoagulant ; Activated Clotting Time (ACT) ; Coagulation Factors ;

Platelet Count ; Heparin Anti-Xa ; von Willebrand Factor ; Antiphospholipid Antibodies ; Dilute Russell Viper Venom Time

اطلاعات تکمیلی در رابطه با زمان ترومبوپلاستین نسبی خون (PTT)

اگر PTT ، طولانی است و علت آن درمان ضدانعقاد یا آلودگی هپارین نیست ، آزمون دوم PTT با مخلوط کردن پلاسمای بیمار با پلاسمای طبیعی مشترک (مجموعه ای از پلاسماهای تعدادی از اهداء کنندگان عادی) انجام می شود. اگر زمان PTT به نرمال برگردد ، کمبود یک یا بیشتر ، از فاکتورهای انعقادی در پلاسمای بیمار را نشان می دهد. اگر زمان PTT طولانی باقی بماند ، پس مشکل ممکن است به دلیل وجود فاکتور مهارکننده غیرطبیعی (اتوآنتی بادی ها) باشد.

خطرات ناشی از انجام تست PTT

همانطور که با هر آزمایش خون، خطر کمی کبودی، خونریزی یا عفونت در محل سوراخ شده وجود دارد. در موارد نادر پس از کشیدن خون، ممکن است ورید متورم شود. این وضعیت، به عنوان فلبیت شناخته شده است که می تواند با استفاده از کمپرس گرم چند بار در روز درمان شود.
اگر شما از یک اختلال خونریزی دهنده رنج می برید و یا در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و یا آسپرین هستید ممکن است خونریزی ادامه یابد و بند آمدن خون با مشکل روبرو شود.

پیشنهاد ویژه ی ما:

برنامه ی هوشمند تحلیل گر نتایج آزمایشگاهی:

برای تفسیر علمی، دقیق، راحت و آسان نتایج برگه ی آزمایش خود میتوانید بادانلودبرنامه ی تحلیل گر هوشمند نتایج برگه ی آزمایش برروی گوشی اندرویدی خود به راحتی وارد کردن نتایج برگه ی آزمایش در برنامه، تفسیری کامل و دقیق از وضعیت سلامت خود داشته باشید.

برنامه تحلیل گر آزمایشات پزشکی

                       برنامه تحلیل گر آزمایشات پزشکی

*********************************

کافیست برروی این لینک کلیک کنید.

*********************************

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تست سرولوژی تیتر ASO

نام آزمایش (آزمایش ASO)             تیتر ASO نام انگلیسی تست             Antistreptolysin O Titer علت ...

هورمون | Free T3

اندازه گیری میزان هورمون Free T3 سرم / پلاسما نام اختصاری: FT3 سایر نام ها: ...