آزمایبشات مربوط به کنترل و پایش سلامت کبد.

Rate this post

تست های مربوط به بررسی میزان آنزیم های کبدی

این تست ها عبارت انداز:

ALT ,AST ,ALP ,GGT در ادامه ی این پست با توضیح هریک از این تست ها با ما همراه باشد.

هنگامی که سلول های کبدی آسیب دیده یا نابود شوند آنزیم های موجود در سلول ها به داخل خون نشت می کند که آنها با آزمایش خون سنجیده می شود. ALT و AST دو آنزیم کبدی اصلی هستند.

آلانین آمینوترانسفراز (ALT)،

ALT که قبلا به نام SGPT  نامیده می شد  ALT تقریبا به طور انحصاری در کبد یافت می شود.

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)،

AST که قبلا به نام SGOT  نامیده می شد. آنزیم AST علاوه بر کبد در عضلات قلب، ماهیچه، کلیه و مغز قرار دارد برای مثال، سطح AST سرم در حملات قلبی و یا آسیب عضلانی نیز افزایش مییابد لذا یک شاخص بسیار خاص آسیب کبدی نیست.

( Gamma-glutamyl transpeptidase ( GGT GGT:

این آنزیم آسیب دیدگی احتمالی کبد را نشان می دهد اگر سطح غیر طبیعی بیشتر باشد بیشتر احتمال آسیب کبدی وجود دارد. سطوح طبیعی GGT در حدود ۹ – ۴۸ واحد در لیتر می باشد.

آلکالن فسفاتاز یا ALP :

 کبد بالاترین مقدار این آنزیم را سنتز می کند همچنین سطح بالای آن در خون ممکن است به علت آسیب کبدی یا دلایل دیگر باشد.

سطوح طبیعی  ALP در حدود ۴۵ – ۱۱۵  واحد در لیتر می باشد.

fatty-liver

تست های مربوط به کنترل عملکرد کبد

کبد پروتئین ضروری برای لخته شدن طبیعی خون را می سازد تست های عملکرد کبدی واقعی توانایی کبد را برای ساخت این پروتئین ها را چک می کنند این تست ها عبارتند از:

زمان پروترومبین (PT):

یک تست برای تعیین زمان لخته شدن نمونه خون است  اگر سطوح فاکتورهای انعقادی پایین باشد زمان پروترومبین طولانی تر است مقادیر نرمال در حدود ۱۱-۱۳ ثانیه است.

نسبت بین المللی(INR):

یک آزمون واقعی نیست یک راه استاندارد برای همه آزمایشگاه به گزارش PT است بنابراین نتایج آنها با دقت با یکدیگر مقایسه می شود.

زمان نسبی ترومبوپلاستین (PTT):

تست PT اغلب همراه با PTT چک می شود که یک تست عملکرد کبد نیست اگرPT  و یا  PTT بالا باشند ممکن است مشکل خونریزی یا لخته شدن خون وجود داشته باشد.

 

نکته:

در افراد مبتلا به بیماری شدید کبدی PT و INR افزایش می یابد زیرا کبد نمی تواند به میزان طبیعی فاکتورهای انعقادی بسازد.

liver_disease_nash_ellersford_evotec_biotech

 

تست آلبومین Alb:

کبد همچنین آلبومین را می سازد آلبومین یک پروتئین ضروری است که در خون در گردش است آلبومین در افراد مبتلا به بیماری شدید مزمن کبدی پایین است. توجه داشته باشید که بسیاری از شرایط دیگر بیماری کبدی ممکن است سبب کاهش سطح آلبومین شود مقادیر نرمال در حدود ۳٫۵ تا ۵ گرم بر دسی لیتر مییاشد.

تست بیلی روبین:

بیلی روبین یک محصول زائد در اثر تجزیه گلبولهای قرمز خون است کبد بیلی روبین را پردازش می کند بنابراین می تواند در مدفوع دفع شود بیلی روبین در مجاری صفراوی کبد جریان یافته و در صفرا محلول است.

سطح بیلیروبین خون و صفرا:

سطح خونی بیلی روبین در افراد ممکن است در اثر اختلال جریان صفرا افزایش یابد این می تواند در اثر بیماری شدید کبدی، بیماریهای کیسه صفرا، یا سایر شرایط سیستم صفراوی رخ دهد سطح بیلی روبین بسیار بالا باعث زردی، که در آن پوست و سفیدی چشم زرد می شود بیلی روبین یک آزمون عملکرد مفید کبد در افراد با مشکل جریان صفراوی است.

سطح بیلی روبین ممکن است در افراد مبتلا به یک نوع کم خونی به نام کم خونی همولیتیک نیز بالا رود.

مقادیر نرمال در حدود ۰٫۱ – ۱٫۰  میلی گرم/  دسی لیتر میباشد.

stages-of-liver-damage

برای تفسیر علمی، دقیق، راحت و آسان نتایج برگه ی آزمایش خود میتوانید با دانلود برنامه ی تحلیل گر هوشمند نتایج برگه ی آزمایش برروی گوشی اندرویدی خود به راحتی وارد کردن نتایج برگه ی آزمایش در برنامه، تفسیری کامل و دقیق از وضعیت سلامت خود داشته باشید.

ir-astroo-medical3

*********************************

کافیست برروی این لینک کلیک کنید.

*********************************

از حضور شما در سایت سِوِن لَب SevenLab.ir سپاسگذاریم.

درباره مدیر

محمد محبی هستم فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه تبریز... از اونجایی که بیشتر وقتم رو با اینترنت می گذرونم تصمیم گرفتم تا یه وبسایت جامع برای سفید پوشان بی مدعا ایجاد کنم (که واقعا جای خالی اون احساس می شه)... علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی وب دارم، به خاطر همین چندتایی هم برنامه برای رشته مون درست کردم که می تونید اون رو از مارکت های اندروید دانلود کنید....

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

آندوكارديت‌ | Endocarditis

آندوکاردیت‌ | Endocarditis

آندوكارديت‌ عبارت‌ است‌ از يك‌ عفونت‌ غير مسري‌ كه‌ عضله‌ قلب‌، دريچه‌ هاي‌ قلب‌، و آندوكارديوم‌ (پوشش‌ داخلي‌ حفرات‌ يا دريچه‌ هاي‌ قلب‌) را درگير مي‌سازد.

آندومتريوز | Endometriosis

آندومتریوز | Endometriosis

آندومتريوز عبارت‌ است‌ از اختلالي‌ كه‌ در آن‌ بافت‌ مشابه‌ پوشش‌ داخلي‌ رحم‌ (آندومتر) در نقاطي‌ غير معمول‌ در قسمت‌ پاييني‌ شكم‌ ظاهر شود. اين‌ بافت‌ ممكن‌ است‌ روي‌ سطح‌ تخمدان‌، پشت‌ رحم‌ و در حفره‌ لگني‌، روي‌ ديواره‌ روده‌، و ندرتاً در نقاطي‌ دورتر به‌ وجود آيد.