راهنمای بیمار جهت تهیه نمونه اسپرم

مایع سِمِن (منی – اسپرم) – مایع منی

لطفا قبل از آغاز نمونه گیری موارد ذیل را به دقت مطالعه نمایید .

 1. نمونه را فقط در ظرف آزمایشگاه (ظرف پلاستیکی نو و یکبار مصرف) بگیرید .
 2. قبل از اقدام به نمونه گیری ، شرایط منع انزال منی (خروج اسپرم به هر دلیلی از جمله نزدیکی) حداقل به مدت ۲ روز و حداکثر ۳ روز را رعایت نمایید. فاصله کمتر از ۲ روز منجر به کاهش حجم و تعداد اسپرم در نمونه و فاصله بیشتر از ۳ روز منجر به کاهش کیفیت اسپرم به خصوص از نظر حرکتی می گردد .
  • توجه : چنانچه این آزمایش را جهت پیگیری عمل وازکتومی (بستن لوله ها) انجام می دهید،  بر طبق نظر پزشک معالج خود عمل نموده و در زمان مقرر نمونه گیری نمایید .
 3. هنگام صبح ابتدا دستان و همچنین آلت تناسلی خود را با آب و صابون بشویید (یا میتوانید حمام کنید.).
 4. مایع منی را فقط از طریق استمناء”Masturbation ” (خود تحریکی نواحی ژنیتال تا حد رسیدن به حالت ارگاسم کامل و خروج مایع منی) جمع آوری نمایید و جمع آوری نمونه با نزدیکی صحیح نمی باشد.
  • توجه: جهت استمناء از به کار بردن هر گونه مواد شیمیایی و یا طبیعی نظیر انواع ژل ، لوسیون یا لوبریکانت، آب معمولی و یا آب دهان خودداری نمایید .
  • توجه:  به هیج وجه از طریق نزدیکی و به ویژه نزدیکی منقطع یا وقفه ای” Coitus Interruptus ” نباید جهت  نمونه گیری استفاده نمود چرا که علاوه بر احتمال آلودگی های باکتریولوژیک و سلولی نمونه مایع منی ، PH اسیدی ترشحات واژن باعث تاثیر بر روی حرکت اسپرم و در نتیجه افت کیفیت اسپرم می گردد .
  • توجه:  به هیچ وجه جهت جمع آوری نمونه از کاندوم های معمولی و لاتکس استفاده ننمایید . کاندوم های  رایج به علت دارا بودن مواد ضد اسپرم مناسب نبوده و افرادیکه نمی توانند به غیر از نزدیکی به طریقی دیگر نمونه گیری نمایند تنها می توانند در صورت امکان از کاندوم های مخصوص نمونه گیری بنام  “Mail Factor Pack” که فاقد مواد ضد اسپرم  بوده و از جنس “Silastic ” می باشند، استفاده نمایید این کاندوم ها را از آزمایشگاه میتوانید درخواست کنید.
 5. در هنگام انزال مایع منی ، بخش ابتدایی معمولا حاوی بیشترین تعداد اسپرم می باشد. توجه نموده تا نمونه را از ابتدا تا انتهای انزال و به طور کامل جمع آوری نمایید .
 6. زمان انزال مایع منی را بر حسب ساعت و دقیقه بخاطر سپرده تاهنگام تحویل برروی آن درج گردد .
 7. حتی الامکان سعی نمایید نمونه را در آزمایشگاه جمع آوری نمایید و در غیر اینصورت حداکثر ۳۰ دقـیقه پس از نمونه گیری و درشرایطی هم دما با بدن و دور از تابش مستقیم نور آن را به آزمایشگاه منتقل نمایید .

توجه شما در رعایت نکات ذکر شده منجر به افزایش دقت در نتایج ‌آزمایش می گردد .

از حضور شما در سایت سِوِن لَب  SevenLab.ir سپاسگذاریم.

bigtheme